Poslední večeře na náboženských obrazech
Co je poslední večeře pro praktikujícího křesťana? Je to určitě něco výjimečného, neobvyklého a možná i mystického. Nejslavnějším obrazem, který tuto scénu zobrazuje, je „Poslední večeře“ od mistra Leonarda da Vinci. Ale co ostatní díla zobrazující Ježíše s jeho učedníky? Zde jsou další příklady poslední večeře na plátnech.
Obraz „Poslední večeře“ od Jacopa Tintoretta.
V protikladu k Leonardově dílu zde máme trochu jiný pohled na poslední večeři. Již na první pohled je vidět, že autor obrazu hraje s barvami a odstíny jinak. Zde dominují tmavší barvy, které nás nutí cítit, že se akce odehrává v tmavém prostoru, pravděpodobně v nějaké hostinci nebo sále. Celková kompozice je zobrazena, jako by pod úhlem, a sám Kristus podává svým učedníkům eucharistii. Kromě toho na obraze se objevují i další postavy, jako sluhové nebo andělé sestupující z nebe. Celkově je to úplně jiný obraz poslední večeře než ten od Leonarda da Vinci.
Poslední večeře od El Greca.
Obraz tohoto mistra se více zaměřuje na postavu Krista, protože on je jeho středovou postavou. Na rozdíl od díla Tintoretta nebo Leonarda da Vinci je stůl, u kterého Kristus sedí se svými učedníky, čtvercový, a učedníci sedí kolem. Dominantní barvou je červená, většina postav má purpurové róby, výjimkou je Judáš, který je znázorněn v černé, takže divák okamžitě ví, kdo je viníkem zrady Krista. El Greco se také trochu pohrál s kompozicí, protože díky zručnému zachycení dlaždic máme pocit, že vidíme hloubku obrazu.
Dílo Nikolaje Gaje.
Zvláštní pozornost si zasluhuje obraz Poslední večeře od ruského autora Nikolaje Gaje. Na rozdíl od jiných obrazů, které zobrazují poslední večeři jako jakýsi druh hostiny, zde máme co do činění s úplně jiným přístupem, protože zde je již konec večeře. Dominantní barvou obrazu je černá, která je osvětlena světlem olivové lampy. Centrálními postavami jsou zde Kristus ležící na lůžku, u jehož nohou sedí svatý Jan, a nejosvětlenější postavou je svatý Petr, zobrazený zde jako starý muž. Zatímco v úplné tmě sedí učedník, který zradil Krista a odsoudil ho k smrti, tedy Judáš. Na rozdíl od jiných podobných děl nejsou zde zobrazeni všichni apoštolové.
Poslední večeře kdysi a dnes.
Zobrazení poslední večeře na obrazech se v průběhu staletí značně měnilo. Byla znázorněna jinak ve středověku nebo renesanční době a ještě jinak v 19. století, což ukazují obrazy Leonarda da Vinci nebo Nikolaje Gaje. I když nejsou tak známé jako díla da Vinci, stále jsou to často mistrovská díla světového významu, která stojí za zhlédnutí.