Vánoční strom
Území MAS Sdružení Růže

Co symbolizuje vánoční stromeček? Historie a význam vánočního stromečku

Vánoční stromeček je jedním z nejdůležitějších symbolů Vánoc, bez něhož si nedokážeme představit kouzelný čas, na který se těšíme celý rok. Přestože dnes je běžně k vidění v každém křesťanském domě jako hlavní ozdoba během svátků, málo lidí zná jeho historii a symboliku. Co bychom měli vědět o vánočním stromečku? Podívejme se na toto téma zblízka.

Hrstka historie, tedy odkud pochází vánoční stromeček?

První vánoční stromečky v domech se objevily v průběhu 16. století v Německu. Během mystérií o Adamovi a Evě, které se konaly na Štědrý večer, se objevil vánoční stromeček ozdobený červenými jablky. Postupně vánoční stromeček začal být k vidění nejen v kostelech, ale i v domech. Příznivcem umísťování vánočních stromečků v domácnostech byl sám Martin Luther, který doporučoval trávit tento výjimečný čas právě doma, v rodinném kruhu.

Zajímavé je, že katolická církev dlouhou dobu nepodporovala zvyk vánočního stromku v domovech svých věřících, nechtěla, aby vytlačil tradiční jesličky. Původně se vánoční stromečky objevovaly o svátcích ve městech, později se tento zvyk ujal i na vesnicích, vytlačujíc zvyky jako podlažník nebo Diduch.

Zvyk zdobení nádhernými ozdobami a koule, které byly do domu přineseny na vánoční stromeček, také pochází z Německa. V této zemi se vánoční stromky zdobily doma již ve středověku. 19. století bylo momentem zlomu. Tehdy se zvyk zdobení stromečku rozšířil na celosvětovou úroveň.

Vánoční stromeček a jeho symbolika

Přestože pro většinu z nás je vánoční stromeček symbolem Vánoc, můžeme rozlišit jeho další význam. Vánoční stromeček je jehličnatý strom (smrk, jedle, borovice), symbolizující život a obnovu, plodnost a trvalost. Osvětlený stromeček je symbolem naděje a světla. Vánoční stromeček je spojen s předkřesťanským kultem věčně zeleného stromu. Pro křesťany je vánoční stromeček v domě během Vánoc především symbolem Krista jako zdroje života. V dnešní době je osvětlený vánoční stromeček také světlem pro pohany.

Symbol ozdob visících na vánočních stromečcích

Kromě toho, že vánoční stromeček sám o sobě představuje bohatou symboliku, stejně tak každá ozdoba na něm zavěšená je symbolem – každá věc na našem vánočním stromku tam není náhodně. Například zvonky symbolizují dobré zprávy, ořechy – prosperitu, jablka – krásu a zdraví a světýlka jsou symbolem příchodu Krista. Zajímavé je, že ozdoby mají svůj kulatý, koulový tvar odvozen od jablka – kulaté ozdoby na našich stromečcích symbolizují harmonii.

Nemůžeme úplně určit, odkud pochází zvyk dárků, které nalezneme pod vánočním stromečkem. Spekuluje se, že je to odkaz na dary, které přinesli Děťátku Tři králové, stejně jako na příběh biskupa z Míry, známého jako svatý Mikuláš.